+90 216 392 92 50

SORU: Prefabrik yapı nedir?

CEVAP: Bütün malzemelerinin fabrika ortamında hazırlandığı ve kullanılacağı yere nakledilip montajının gerçekleştirildiği hazır yapılardır. Ana taşıyıcı sistem olarak hafif çelik profiller, dış ve iç cephelerde doğal şartlara karşı dirençli malzemeler, izolasyon değeri yüksek yoğunlukta yalıtım malzemeleri kullanılmaktadır.

SORU: Prefabrik yapı yapım süreçleri nasıldır?

CEVAP: Prefabrik yapılarda öncelikle müşterilerimizin talepleri doğrultusunda bina planı hazırlanır, kurulacağı bölgenin iklim koşulları ve müşterilerilerimizin secimine istinaden kullanılacak malzemeler belirlenir. Hazırlanan plan ve teknik detaylar netleştirilerek sözleşme yapılır. Sözleşmede belirtilen süreçte üretim tamamlanıp, bina sevkiyatı yapılır, profesyonel ekiplerimiz tarafından montaj gerçekleştirilir.

SORU: Prefabrik yapıların ruhsatını kim alıyor?
CEVAP: Prefabrik yapıların ruhsatlarını müşterilerimiz alıyor. Ruhsat için binanın kurulacağı bölgede bir mühendislik ofisiyle çalışılıp (mimari proje, elektrik projesi, sıhhi tesisat projesi, mekanik planı) hazırlatılıp yasal izin başvurusu mimarınız tarafından yapılıyor.

SORU: Prefabrik yapılar en fazla kaç katlı yapılabiliyor?

CEVAP: Genellikle tek katlı ve iki katlı yapılmakta olup özel isteğe bağlı kat talepleri değerlendirilmektedir.

SORU: Bizim istediğimiz projeler prefabrik olarak yapılabilir mi ?
CEVAP: Prefabrik yapılar 125cm veya 62,5 cm modüllerden oluştuğu için sizin projelerinize yakın ölçülerde çalışabiliyoruz.

SORU: Prefabrik evler sadece yazlık ev amacıyla mı yaptırılmaktadır?
CEVAP: Prefabrik konutların üretimleri bölgesel iklim koşulları göz önünde bulundurularak yapıldığı için rahatlıkla 4 mevsim kullanım sağlayabilirsiniz.

 SORU: Prefabrik yapıların duvarlarına fayans seramik uygulamaları yapılabilir mi ?
CEVAP: Yapılabilmektedir Sadece dikkat edilmesi gereken husus elastik özelliğe sahip yapıştırıcılar kullanılması gerekir.

 SORU: Duvarlara tablo vs. asılabilir mi?
CEVAP: Duvarlara vidalama yöntemiyle tablo asabilirsiniz, lakin ağır olan aksesuarlar taşıyıcı profillere vidalanmalıdır.

SORU: Prefabrik yapılarda boya işlemini kendimiz yapabilirmiyiz.
CEVAP: Prefabrik yapılarda boya işlemi öncesi birleşim elemanları kendi içinde silikonlandığı için tavsiye etmiyoruz.

SORU: Kullandığınız malzemelerin teknik özellikleri nasıl öğrenebiliriz?
CEVAP: Web sitemizden veya ofisimizle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

SORU: Prefabrik yapılarda verilen fiyatlara neler dahildir?
CEVAP: Prefabrik yapılar ileri kaba teslim yapılmaktadır . Prefabrik binanın Duvar panelleri, Birleşim elemanları, Tavan kaplaması, Tavan izolasyonu ve Çatı kaplama malzemeleri Dış ve İç kapıları, pencereler, vasistaslar ve camların temini ve montajının yapılması , iç ve dış boyası, bina içinde elektrik ve su tesisatı döşenip lamba, prizlerin takılması vitrifiye ve armatürlerinin temini dahildir. Not :Prefabrik yapılarda fayans seramik işlemleri alıcıya ait olduğu için vitrifiye malzemelerinin montajı alıcı tarafından yapılmaktadır.

SORU: Prefabrik yapılarda müşterin yapması gerekenler nelerdir?
CEVAP: Zemin betonunun yapılması ve her türlü hafriyat,çevre düzenlemesi, zemin ve duvar kaplamaları (şap, seramik, fayans vb.) , prefabrik bina  dış bağlantıların yapılması (elektrik, pissu, temiz su) , belediyeden alınması gereken izinler ve ruhsat işlemleri , ısıtma ve soğutma tesisatları (kalorifer, klima gibi.), İstanbul dışındaki montajlarda montaj ekibimizin konaklama ve yemek bedelleri, malzemelerin nakliye ve nakliye sigortasının yapılması  müşterimize aittir.

SORU: Prefabrik konutlarda  yapının net kullanım alanı ne kadar azalmaktadır?
CEVAP: Duvar kalınlıkları çok fazla olmadığı için net kullanım alanı yapı m² sine oranla %5 azalmaktadır.

SORU: Prefabrik yapılar da soğuk bölgeler için farklı izolasyon çözümleri üretilebilir mi ?

CEVAP: Dış duvarlarda yalıtım malzemeleri değişebilmekte ve gerektiğinde duvar kalınlığı artırılmaktadır. İstenmesi durumunda dış cepheye mantolama uygulaması da yapılmaktadır.

SORU: Prefabrik yapıların yaklaşık kullanım süresi nedir?
CEVAP:  Prefabrik yapılarda kullanılan malzeme ömürleri kıstas alınarak yapılar için 50-55 yıl asgari ömür verilmektedir.

SORU: Prefabrik yapı montajı İstanbul dışında yapılması durumunda ne farklılıklar oluşmaktadır?

CEVAP: Prefabrik yapı montajı başka bir ilde yapılacaksa ek olarak gönderilen montaj ekibinin konaklama ve yemek ihtiyacının karşılanmasını müşterilerilerimizden talep etmekteyiz. (Ekiplerimiz 4 veya 5 kişiden oluşmaktadır)

SORU: Prefabrik yapıların teslim süreleri kaç gündür.
CEVAP: Ortalama 100m² tek katlı bir yapının üretim programına bağlı olarak 2-7 gün civarında üretimi 4-6 gün civarın da montaj işlemi sürmektedir  

SORU: Prefabrik yapıların ödemesi nasıldır?
CEVAP: Sözleşme aşamasında işe başlamak için % 40 nakit alınmakta olup kalan bakiye sevk aşamasında tahsil edilmektedir. Evraklı ödeme ve vadelendirme ödeme alternatifleri karşılıklı görüşülebilir.

SORU: Prefabrik yapıların nakliyeleri hangi araçlarla yapılabilmektedir?
CEVAP: Prefabrik yapılar kamyon, tır, gemi, tren veya kargo uçakları ile nakledilebilir.

SORU: İki katlı binalarda ikinci katın zemininde sallanma olur mu ?

CEVAP:Prefabrik yapıların statik hesapları belirli standart ve yönetmeliklere göre yapılmaktadır. (TS 648, TS 498, TS 11 372 vb.) Üretim bu değerler doğrultusunda gerçekleşmektedir.  Bu yüzden ara katlarda müsaade edilebilir sehim miktarı vardır. Konutlarda ortalama 250kg/m2 arakat yük hesabı yapılarak arakat kesit tayinleri yapılır.

SORU: Prefabrik yapılar kurulduktan sonra tekrar taşınabilir mi ?
CEVAP: Prefabrik yapılar talep edilmesi durumunda sökülüp başka biryere taşınabilir. Söküm montaj maliyeti ve % 10 malzeme deformasyonu olacağı için ek malzeme gereksinimi doğacaktır. Prefabrik yapılarda istenildiği takdirde tadilat yapmak mümkündür.

SORU: Prefabrik yapılarda kullanılan malzemelerin çevreye ve insan sağlığına herhangi bir zararı var mıdır?
CEVAP: Prefabrik yapı malzemeleri çevreye ve insana zararlı herhangi bir madde içermemektedir.Kullanılan tüm malzemeler TSE şartlarına uygun olarak üretilmektedir.

SORU: Prefabrik yapılar depreme dayanıklımıdır?
CEVAP: Prefabrik yapılar 1. derece deprem bölgeleri göz önünde bulundurularak üretilir. Yapı elamanları birbirlerine vida ve cıvatalarla bağlandığından deprem esnasına yapının esnemesiyle yıkılması önlenmiş olur.

SORU: Prefabrik yapının boya rengini kendim seçebilir miyim? Yoksa sabit bir renk mi vardır?
CEVAP: İstediğiniz rengi sunduğumuz boya kartelasından seçebilirsiniz.

SORU: Prefabrik yapılar zemine nasıl monte edilir?
CEVAP: Prefabrik yapılar müşterilerimizin hazırlanmış olduğu beton üzerine çelik dübeller yardımıyla monte edilir. Böylece bina zemin betonuna sabitlenmiş olur

SORU: Yapılmış binaları nerede görebiliriz?
CEVAP: Pendik Güzelyalı Yan yol üzerindeki showroomumuz da görebilirsiniz.